• Patrice Bäumel | Plugged In

  “Plugged In” е нова оргинална серија на Beatport, која има за цел да ги претстави клучните техники за продукција на вашите и наши омилени продуценти. Во првата епизода ќе го погледнеме студискиот маестро Patrice Bäumel. По дипломирањето на Ред Бул музичката академија во Сао Паоло во 2002 година Patrice...
 • Ноќен живот, дроги и намалување на штети – панел дискусија

  На 12 декември, од 18 часот во Јавна соба ќе се одржи панел дискусија на која ќе се разговара за ризиците од рекреативната употреба на дроги при ноќниот живот, како и стратегиите кои се користат во светот за оваа намена, а кои се слабо развиени во Македонија....
 • Поддржете ги локалните DJи и продуценти!

  Музиката е една од најмоќните нешта на планетата. Секој ја слуша, секој ја знае, таа е насекаде околу нас и да бидеме искрени, никогаш не сме слушнале некој да каже „Јас не сакам музика“. Таа е толку моќна што може да придвиже маса на луѓе и да шири толку...
 • Плаќам карта бидејќи сум дел од сцената на која припаѓам!

  После долга обсервација на сцената на која припаѓаме и ја промовираме, можеме да заклучиме дека имаме огромен недостаток на култура на купување на карти! Сосема е во ред да знаете некој од организацијата, реално, мало општество сме, и сосема нормално е некогаш некој да ве почастил со гратис карта...
 • Reinier Zonneveld – млада надеж којa ја зазема модерната техно сцена

  Reinier Zonneveld, препознатлив по своите перформанси во живо, но и како DJ и продуцент, го зазема светот со својот уникатен поглед на техно музиката. Без разлика на своите години (роден е на 30 јануари, 1991), позади себе веќе има неколку хитови кои се високо рангирани на листите, а неговата...
 • Објавен документарен филм за феноменот на EXIT Dance Arena

  Во чест на одбележување на 50 години од познатото Лето на љубовта од 1967 година, кое го промени светот и ги започна музичките фестивали какви што ги познаваме денес, овогодинешното издание на фестивалот EXIT ќе трае дури пет дена и ноќи. Благодарение на специјалниот No Sleep фестивал кој ќе се одржи...
 • 9 работи кои можеби не сте ги знаеле за Nicole Moudaber

  Кралицата на мрачното и секси техно, Nicole Moudaber на 30-ти јуни (сабота) конечно доаѓа во Скопје и ќе ја слушаме на Средно Водно. Билетите можете да ги набавите по цена од 600 ден. (ограничена количина), и 700 ден. во Радио Бар, Кино Карпош, Излет, Југотон и продажната мрежа на...
 • Како да ја преживеете летната фестивалска сезона

  Повторно доаѓа тој период од годината. Летни денови на отворено, музика, друштво и слобода – се’ што треба за да имате загарантирано уживање. За неполн месец започнува фестивалската сезона во нашиот регион. Веруваме дека сте возбудени колку и нас, но пред да заминете на следната авантура, еве неколку совети...
 • Се журкаме со Boris Brejcha

  Boris Brejcha – Човекот позади маската. Роден во 1981 година во Германија, Boris Brejcha има започнато со музичко образование уште од рано детство. Во 2006 неговите две први изданија “Monster” и “Yellow Kitchen”, издадени преку берлинската продуцентска куќа Autist Records, веднаш по објавувањето на дигиталните музички платформи го достигнаа...
 • Запознајте ја Vaal

  Vaal егзистира во темнината на градот, во тајните, затскриени соби во кои скоро никогаш не можеш да видиш што има, во пулсирањето на темните подиуми на подземјето. Vaal нема што да понуди освен крв, мака, солзи и пот. Vaal is electronic, & Vaal is a Baastard....